Çocuk Hakları Konu Anlatımı

Bu dersimizin bir diğer ve son önemli kavramımız ise Çocuk Haklarıdır.

Çocuk hakları çocukların doğuştan sahip olduğu devredilemez en önemli haklarıdır.

Çocuk hakları ile ilgili şu ana kadar kabul edilmiş en önemli belge 20 Kasım 1989 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi adıyla anılan belgedir.

Türkiye bu belgeyi 1990 yılında imzalamış ve sözleşmede yer alan maddelere eksiksiz uyacağına taahhüt yani garanti etmiştir.

Peki Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi içinde hangi haklar yer almaktadır?

Öncelikle bu sözleşme tüm çocukları 18 yaşına kadar çocuk kabul etmektedir.

18 yaşına kadar dünyanın neresinde olursa olsun tüm çocukların eğitim, sağlık, güvenlik, beslenme, barınma ve demokratik katılım hakları Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır.

Tabi bu haklardan dünyanın farklı yerlerinde farklı sorunlar yüzünden tüm çocukları yararlanamamaktadır.

Özellikle savaş ve doğal afet mağduru göçmen çocuklar hem UNISEF’in hem de Birleşmiş Milletlerin üzerinde en çok çalıştığı konuların başında gelmektedir.

Kurs Öğretmeni

Okulunuz.com Ücretsizdir. Videoları İzlemek İçin Kayıt Olunuz.
Ücretsiz Kaydol
Giriş Yap
Sayfa Hakkında
Okulunuz Binlerce Eğitim İçeriğini Bir Arada Bulabileceğiniz Eğitim Platformudur. Katalog içinde Yer Alan Dersleri, Kursları ve Konuları İnceleyebilirsiniz.
Kullanım Koşulları ve Şartları
Arama Yapın
Kapat
Kategoriler
Kapat
Kapat